Skrýt filtr

Zobrazit na mapě

Informace

Jihočeské městečko Týn nad Vltavou vás uvítá poklidnou atmosférou a příjemným svěžím klimatem, za které vděčí řece Vltavě. Město leží v místech, kde se přechází řeka Vtava do přehrady Orlík a tak má řeka v Týně úctyhodnou šířku. Město na obou březích Vltavy spojují 2 mosty. Jeden slouží pěším i dopravě a druhý železný most je stavební památkou a je určen jen pro pěší. Hned vedle něj najdete pěkné dětské hřiště a upravené nábřeží. Okolí Týna je známé nádhernou přírodu a procházky podél řeky patří k těm nejoblíbenějším. Vyšlápněte si třeba k soutoku Vltavy a Lužnice u Neznašova, který je 3 km od Týna. Pro ty, co se raději vozí, nabízí dvě lodní společnosti celou řadu výletů na lodi. V okolí najdete řadu vyznačených cyklostezek a turistické trasy. Pokud jsou v zimě silné mrazy a zamrzne Vltava, vznikne pro bruslaře krásná 3 km dlouhá trasa až k soutoku v Hněvkovicích. Milovníky architektury jistě potěší prohlídka prostorného čtvercového náměstí, které je vydlážděné kameny. Uprostřed stojí barokní kašna a celé náměstí je lemováno domy, které zde stojí již od renesance. V dolní části náměstí si povšimněte kostela sv. Jakuba pocházejícího z druhé poloviny 13. století. Celé centrum je vyhlášeno památkovou zónou. V místním muzeu, které sídlí přímo na náměstí, je kromě expozic vorařství a loutek, také zajímavá sbírka vltavínů. Zcela nová je možnost navštívit podzemní labyrint sklepů, ale pozor, mnohdy se úzkými chodbami musíte prodírat. V Týně stával hrad, jehož podoba se nikde nedochovala. Na návrší, kde hrad stál, dnes najdete jen zbytky valů a také jeden opravdový unikát. Místní ochotnický spolek Vltavan zde v roce 1983 vybudoval otáčivé hlediště. Otáčko, jak mu zde místní láskyplně přezdívají, se točí dodnes a přes léto máte možnost vidět řadu zajímavých představení a to nejen z repertoáru Vltavanu. A ještě jednou zajímavostí se Týn může pochlubit. Právě Týn a místní ochotníky si Zdeněk Troška vybral pro natáčení svých filmů Kameňák, Kameňák 2 a 3. Takže u silnice na značce se jménem města by mohlo být napsáno Kameňákov.

Sport

Sportovní hala - víceúčelová hala se špičkovými povrchy. Futsal, volejbal, florbal,basketbal, házená, squash, spinning. http://www.sportovnihala.cz/default.asp?key=40_

více informací o historii, kultuře a výletech po této lokalitě najdete na našem projektu cokdykam.mraveniste.cz


Recenze a hodnocení uživatelů

Máš za sebou perfektní den? Chceš se podělit o skvělé zážitky, výbornou restauraci? Proběhlo vše podle Tvých představ? Nebo se něco pokazilo? Dej o tom vědět ostatním. Napiš svou recenzi a přidej ji k ostatním.

napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu