Vodní nádrž Orlík

adresa: Povodí Vltavy, státní podnik
tel.: +420 221 401 111, fax: +420 257 322 739
web: www.pvl.cz, e-mail: pvl@pvl.cz

M-hodnocení6,5

  • Udělené hodnocení: 65

1 uživatelských hodnocení


Informace o místě

Orlická přehrada je s rozlohou 27,3km2 jedna z našich největších. Na délku měří celých 68km a přitékají do ní tři řeky. Největší Vltavu následuje Otava a Lužnice. Stavba vodního díla byla zahájena roku 1954 a dokončena 1961. 450 metrů dlouhá hráz ukrývá turbíny o výkonu 364 MW a je třetí nejvýkonnější vodní elektrárnou v Čechách.

Orlík ale není jen betonová hráz, je to obří vodní plocha uprostřed příkrých skal na jihu a pláží mezi kopci na severu. Je tu nepřeberné množství ryb, ptáků i ostatní flóry a fauny. Vedle provozování vodních sportů a polehávání na plážích se u přehrady nachází i pěkné památky jako je hrad Zvíkov a Orlík.

Petr Vreštiak (Pit)
  • aktualizace: 8.11.2011
  • vloženo: 4.11.2011

poslat podnět redaktorovi


Tipy co si vzít sebou?

Inspirujete se a pokud máte zájem, můžete si vybavení rovnou nakoupit u našich partnerů.


Recenze a hodnocení uživatelů

  • 7
    • Udělené hodnocení: 7
  • Aktualizováno: 8.11.2011
  • Přidáno: 8.11.2011
Jachtařský koutek po česku.
Aneb jak se dá na Orlíku pěkně a levně plachtit.

Několikrát jsem se na Orlíku plavil a musím říci, že zážitek snese srovnání s kratším výletem na jachtě třeba v Chorvatsku. Minimálně zkušenosti s proměnlivým větrem narážejícím do kopců, vyhýbání se parníkům a četným ostatním plachetnicím, či kotvení na skalách, zaručuje zábavu a prohlubování dovedností. To vše za takřka lidové ceny, bez tisíců kilometrů v autě a ještě s dobrou českou kuchyní a samozřejmě s pivem:)

Lodě na Orlíku
Na Orlíku je několik společností pronajímající různé typy lodí. Asi nejvíce ale uvidíte čtyřmístné, 6-7 metrů dlouhé jednostěžníky s pínou místo klasického kormidlového kola. Díky poměrně malé ploše plachet vám stačí průkaz VMP - vůdce malého plavidla. Nicméně, jsou k dostání i plachetnice s menším oplachtěním než 12 m2, na které speciální papíry nepotřebujete. Lodě nebývají nejnovějších ročníků a sem tam je něco na pokraji životnosti, ale na rozdíl od plavby na moři, se na úzkém Orlíku bez baterie nebo benzínu nic moc nestane. Ba naopak, bylo hodně napínavé lovit kolem plující lodě za minimálního větru a prosit o trochu benzínu. Dokonce tu byla i úvaha si zajet natankovat do klasické pozemské benzínky.

Vedle plachetnic je na Orlíku i celá řada menších motorových lodí, výletní parníky a mnohdy až neuvěřitelné typy hausbótů. Orlík je rybářský ráj a počítejte s armádou pramic, většinou stojících ve stínu skal.

Kam plout na Orlíku
Jestli si chcete proplachtit celý Orlík, tak vám na to stačí větrný víkend. Ideální je vyrazit ještě v pátek a kotvit v zátokách za Žďákovským mostem nebo před přehradou. Pár kilometrů od hráze přehrady je celkem dost marín i volných kotvišť. Díky šířce vodní plochy v této oblasti je tu ideální místo pro plachtění. Naproti tomu jsou zase meandry za Žďákovským mostem dobré pro klidnou plavbu a pozorování okolní přírody. Dejte si však pozor na změny směru i síly větru při proplouvání kolem zátok a vyplouvání ze stínu skal. V případě nepozornosti v úzkých pasážích, můžete doplachtit pekelně blízko útesů a pak pomůže jen rychlý start motoru nebo ruce lidí na palubě :).

Většina lodí doplave k “soutoku” Vltavy a Otavy u pěkného hradu Zvíkov, ale i za tímto bodem je mnoho kilometrů vody s dostatečnou šířkou i hloubkou. Jen tu počítejte se slabším větrem a překontrolujte stav paliva v motoru. Zvláště v užších úsecích si dávejte pozor na výletní parníky, kterým je tak nějak jedno jestli máte, či nemáte motor. Pravda je, že vzhledem ke své velikosti nemají mezi útesy skal moc prostoru k manévrování.

Kotvení lodě
Kotvení na Orlíku není problém, tedy když nehledáte molo. Jediné volné molo jsem našel na Otavě kousek za Zvíkovem naproti Svaté Anně, kde je na kopci ukryta dobrá restaurace. Je sice pro parníky, ale ty tu moc nekotví. Když někdo počká u lodě, nebo bude kroužit kolem, tak mohou ostatní členové suchou nohou vystoupit a dát si něco slušného k jídlu a pití. Po celé délce vodní nádrže se dá nalézt nespočet zátok, které mají písečné břehy pro lehké najetí na mělčinu a následné vyvázání lodě. Poměrně svažité dno dosahující hloubky až 74 metrů nedovoluje kotvení na otevřeném prostoru, ale zase umožňuje vyvázání lodě téměř na skále, a to oproti kotvě a za pomoci jen krátkých lan.

Restaurace
Téměř v každém kempu je nějaká restaurace. Já doporučuji tu v autokempu Podskalí, kde mají super kuchyni i lahodné pivo. Ve stejném kempu sídlí i jeden z pronajímatelů lodí, a to freeyacht.cz, který chce za pronájem 6,7m lodě na víkend 3.900,-. Z dalších restaurací dobře vaří v kempu Popelíky a naproti zmiňované Svaté Anně. Trochu dál od lodi je to do Zvíkovského Podhradí, kde je hned několik slušných restaurací.

Doporučení
Plachtění na Orlické vodní nádrži je jedinečný zážitek uprostřed krásné přírody a levná cesta k tréningu na moře. Nejen proto bývají lodě v půjčovnách měsíce dopředu rezervované. Naplánujte si tedy projížďku s dostatečným předstihem.

Nepodceňujte Orlík jen proto, že to není moře a vybavte se dostatečně teplým a nepromokavým oblečením na zimu i déšť. Také kvalitní baterka do zdejších temných nocí se může hodit. Při přebírání lodě si mimo jiné ověřte stav paliva, dostatek lan pro vyvazování na vzdálený břeh a nějakou mapu, ať netápete za jakou zatáčkou zrovna jste. S nářadím to nikdy nebylo slavné, proto přiberte kleště, kladivo a pár šroubováků. Co určitě můžete nechat doma je sextant:)

Přeji Vám šťastnou plavbu a dejte vědět, jak jste si ji užili.
Pit

Fotografie k recenzi

Vodní nádrž OrlíkVodní nádrž OrlíkVodní nádrž OrlíkVodní nádrž OrlíkVodní nádrž OrlíkVodní nádrž OrlíkVodní nádrž OrlíkVodní nádrž OrlíkVodní nádrž Orlík

Komentáře (celkem 3)

Ugofon
Ugofon | 8.11.2011
Moc pěkně napsaný. Hned bych jel :-)

Petr
Ugofon
Ugofon | 8.11.2011
Moc pěkně napsaný. Hned bych jel :-)

Petr
Boží
Boží | 3.4.2012
Já taky. Ještě, že už se blíží léto. :)
více komentářů
napsat recenzi a hodnotit

Co by vás ještě mohlo zajímat

Přírodní památky a zajímavosti ČR

Přírodní památky a zajímavosti ČR

Příroda. Mocná čarodějka. Kam se ale vydat za tou úplně nejhezčí? Máme pro Vás tipy na výlety za přírodními památkami a zajímavosti na území Čech, ... více info...

Tipy na výlet

Tipy na výlet

Rádi byste někam vyrazili, ale schází vám třeba inspirace a uvítáte nějaké tipy na výlet? Kde trávit poklidnou nebo naopak aktivní dovolenou? Máte rádi rozhledny, ... více info...

Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu